Dot. Świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat w OSP (tzw. dodatek do emerytury)

Informuje, że zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych, strażakowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze z tytułu wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej.
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który

1) Czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku)

1. Przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn)

2. Przez co najmniej 20 lat (w przypadku kobiet) oraz

2) Osiągnął:

1. W przypadku mężczyzn - 65. rok życia,

2. W przypadku kobiet - 60. rok życia.

Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP – tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. W dacie wejścia w życie ustawy wysokość świadczenia ratowniczego została ustalona na 200 zł. Kwota świadczenia ratowniczego podlega corocznej waloryzacji.

Zasady odnoszące się do osób powoływanych na świadków:

Co najmniej jednym ze świadków musi być osoba, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.

Świadkiem nie może być:

1) małżonek, rodzeństwo, wstępny, zstępny lub powinowaty do drugiego stopnia wnioskodawcy,

2) osoba związana z wnioskodawcą tytułem przysposobienia, opieki lub kurateli,

3) osoba pozostająca wobec wnioskodawcy w stosunku podrzędności służbowej,

4) osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione umyślnie przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

Pisemne oświadczenie świadków podlega potwierdzeniu przez właściwego wójta, pod względem jego wiarygodności. Po uzyskaniu powyższego potwierdzenia, członek OSP dołącza oryginały potwierdzonych oświadczeń do wniosku (załącznik do rozporządzenia MSWIA z dnia 2 lutego 2022 r. (Dz.U. 2022 r. poz. 316 z późn. zm.) i składa do właściwego komendanta miejskiego PSP – wysyłając oryginały dokumentów na adres pocztowy: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie ul. Niepodległości 16,

10-045 Olsztyn

Organ może odmówić potwierdzenia, w przypadku, gdy uzna, że oświadczenia świadków lub przekazane dodatkowe dokumenty nie są obiektywne lub w nienależyty sposób potwierdzają fakt bezpośredniego udziału wnioskodawcy w działaniach ratowniczych.

Dokumenty w wersji elektronicznej:

- Instrukcja:  LINK

- Wniosek o świadczenie ratownicze- do wydruku:  LINK

- Wzór oświadczenia – do wydruku:  LINK

Dokumenty w wersji papierowej:

Z uwagi na obecną sytuację pandemiczną, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym – 89 715 32 26

Barbara Kanigowska

Stanowisko ds. zarządzania kryzysowego, obrony cywilnej, Ochotniczych Straży Pożarnych i obsługi rady

Gabinet nr 10

Urząd Gminy Kolno