W sobotę 18 lutego 2023 r. w świetlicy wiejskiej w Kruzach odbyło się walne zebranie sprawozdawcze miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

W trakcie trwania zebrania miała miejsce uroczystość złożenia ślubowania przez członków nowo utworzonej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Głównym organizatorem wyjątkowego dla młodych strażaków wydarzenia byłdh Krzysztof Borczak - Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruzach. Na początku powitał on przybyłych gości: dh Jakuba Wiecierzyckiego – Zastępcę Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, Piotra Szulca – Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kolnie jednocześnie Wójta Gminy Kolno, dh Krzysztofa Dalkowskiego – Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych, Barbarę Kanigowską – Referenta ds. zarządzania kryzysowego, Obrony Cywilnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz gospodarki komunalnej i transportu publicznego Urzędu Gminy Kolno, Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruzach i pozostałych członków jednostki.Następnie przystąpiono do podsumowania działalności druhów w 2022 roku oraz omówiono plan działań na 2023 rok.

W dalszej części wieczoru sześciu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej wyciągnęło w geście przysięgi prawe dłonie i przy pochylonym sztandarze jednostki powtórzyło za dh Jakubem Kajetaniakiem rotę ślubowania. Po nim nastąpiła podniosła ceremonia pasowania, polegająca na tym, że dh Krzysztof Borczak podchodził do każdego z osobna i kładł mu na ramieniu strażacki topór, następnie pasowany wstawał, salutował i wypowiadał słowa: „Ku chwale Ojczyzny”.

Na uroczystości, wraz ze ślubującą młodzieżą byli obecni, także ich dumni rodzice. Wagę wydarzenia podkreśliły okolicznościowe przemówienia, wspólna, uroczysta kolacja, a także drobne upominki, które na koniec Piotr Szulc, wręczył młodzieży. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej ma nadzieję, iż większość członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej składających w tym dniu ślubowanie, po osiągnięciu pełnoletności wstąpi w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruzach.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::